Autorius: 
Daniel J.Siegel ir Tina Payne Bryson
Kita informacija: 

Originalus knygos pavadinimas - "THE WHOLE-BRAIN CHILD". Man atrodo, kad jis tiksliau atspindi knygos turinį.

Protingas vaikas

Knygą parašė mokslininkai, tyrinėjantys smegenis. Tad ji paremta naujausiais mokslinių tyrimų rezultatais, viskas išdėstyta kruopščiai ir metodiškai, tačiau parašyta aiškiai - taip, kad būtų suprantama tiesiog mamoms ir tėčiams.
Autoriai pristato dvylika strategijų - patarimų, kuriais vadovaujantis mes kasdienėse situacijose galime padėti skleisti savo vaikų galimybėms, ugdyti jų gebėjimus, "padėti jiems klestėti".

Šioje knygoje į aktualias temas - pykčio priepuolius, žodžio "ne" vartojimą, vaikų tarpusavio konfliktus, nesuprantamas baimes, emocijų pažinimą - pažvelgiama šiek tiek kitaip, smegenis tyrinėjančių mokslininkų žvilgsniu. Kalbama ne tik apie tai, kodėl kažkas vyksta, bet ir apie tai, ką naudingo galima tuomet nuveikti.

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad knygos patarimai labiau skirti ne auginantiems mažylius, bet vėlesniam laikui, juk ir knygoje esantys pavyzdžiai dažniausiai skirti jau gerai kalbantiems vaikams, tačiau siūlau ją perskaityti jau dabar. Visų pirma, knygoje išdėstytai informacijai susigulėti reikia laiko, galbūt ją norėsite perskaityti net ne vieną kartą. O antra, knygos gale yra labai geras skyrius "Protingo vaiko amžiaus tarpsniai'. Šio skyriaus dalyje, skirtoje vaikams nuo 0 iki 3 metų, pristatyta, kokiais būdais tos dvylika strategijų gali būti pritaikytos MAŽYLIAMS. Taigi, galima pradėti jau dabar :)

Pora ištraukų iš įžanginės knygos dalies:

"Svarbus vaidmuo formuojantis žmogui kaip asmenybei tenka genams, ypač kalbant apie temperamentą. Tačiau psichologiniai tyrimai rodo, kad viskas, kas mums nutinka - muzika, kurią girdime, žmonės, kuriuos mylime, knygos, kurias skaitome, drausmė, kurią mums įskiepija, jausmai - turi didžiulės įtakos mūsų smegenų vystymuisi. Kitaip tariant, greta mūsų pagrindinės smegenų struktūros ir įgimto temperamento lieka daug erdvės pasireikšti tėvams, skatinantiems įvairias patirtis, padedančias vystyti atsparias, gerai integruotas smegenis. (...) Viskas, kas mums nutinka, turi įtakos mūsų smegenų vystymuisi. Integracijos esmė - leisti vaikams įgyti įvairių patirčių, kuriančių ryšius tarp skirtingų smegenų dalių. Kai šios dalys bendradarbiauja, jos kuria ir stiprina skirtingas smegenų dalis siejančias integracines skaidulas. (...) Integruotos smegenys gali nuveikti žymiai daugiau nei atskiros dalys pavieniui."

"Kaip tėvai mes esame užprogramuoti apsaugoti vaikus nuo bet kokios skriaudos ir skausmo, bet juk to padaryti neįmanoma. Vaikai vis tiek pargrius, patirs nuoskaudų, išsigąs, liūdės ir pyks. Tiesą sakant, būtent šie nemalonūs išgyvenimai ir leidžia jiems augti ir pažinti pasaulį. Užuot bandę apsaugoti atžalas nuo neišvengiamų gyvenimo sunkumų, galime jiems padėti integruoti šias patirtis į pasaulio suvokimą ir mokytis iš jų. Vaikai suvokia savo gyvenimą ne tik priklausomai nuo to, kas jame vyksta, bet ir nuo to, kaip į jį reaguojame mes."